Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

7.1.2018 12:40.06 1704

Jakmile se jaro ohlásí se svými příjemnými teplotami a slunečními paprsky, vybírají majitelé zahrad svůj zahradní nábytek ze zimního uskladnění. Bohužel ne zřídka se stává, že nábytek je po zimě špinavý a nehezký - co tedy dělat, aby opět zazářil v plné kráse?

Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

To do vysoké míry závisí na tom, z jakého dřeva je zahradní nábytek vyroben. Jednotlivé druhy dřeva se s rozdílným počasím vyrovnávají rozdílné. Proto mají i rozdílné nároky na údržbu.

Zahradní nábytek z měkkého nebo tvrdého dřeva?

Měkké dřevo jako borovice, smrk nebo buk nedokáže dlouho odolávat vnějším vlivům v neošetřeném stavu. Pod vlivem vlhka začne dřevo rychle plesnivět a chátrat. Z toho důvodu se dá zahradní nábytek z takového dřeva použít pouze s potřebnou ochranou. Velmi dobře se hodí rychle schnoucí akrylové nebo lazurové barvy. Bez rozdílu, zda se jedná o lak nebo lazuru, tato ochrana časem ztrácí svou účinnost. Občas ji třeba obnovit. Jinak je to u subtropického dřeva jako je teakové dřevo, robin, cedrové dřevo nebo eukalyptus. Tyto často obsahují éterické oleje a i neošetřené odolávají vnějším vlivům jako vlhkost, hmyz a plíseň. Zvláštní péče proto není nutná. Bez pravidelného olejování se však časem i u těchto druhů dřeva tvoří stříbrno-šedá patina. Šedý povlak nepůsobí hezky, ale neovlivňuje nijak stabilitu a životnost zahradního nábytku.

Způsob prvotního ošetření

I způsob prvotního ošetření hraje při péči o dřevěný nábytek důležitou roli. Ideální je, pokud ošetřujete nábytek vždy se stejným prostředkem, jakým byl prvotně ošetřen u výrobce. Podle toho, zda dřevo bylo lakované, voskované, olejované nebo neošetřené, se jednotlivá péči liší.

Lakované dřevo

U lakovaného dřeva vrstva laku uzavře povrch dřeva a chrání ho lépe před vlhkem a UV paprsky. Z tohoto pohledu lakované kousky nábytku nepotřebují velkou péči. Prach a lehké znečištění lze snadno odstranit vlhkým hadříkem. Používejte vždy jen měkké látky. Při silnějším znečištění použijte i jemný saponátový roztok. Nedoporučuje se používat ostré odstraňovače špíny, vysokotlaké čističe jakož i jakékoli drsné čistící pomůcky a pomůcky s ostrými hranami. Ty by mohly lakovou vrstvu poškrábat. Na rozdíl od jiného nábytku se skvrny a drobné poškození nedají redukovat, ale je nutné nové celkové nalakování

Voskované dřevo

Voskované dřevo najdete jen zřídka. Jednak proto, že nanášení vosku je relativně náročné, ale také proto, že takové dřevo je poměrně citlivé, takže třeba rozlitou kapalinu i stojící dešťovou vodu z něj odstranit. Kromě toho je třeba voskovou vrstvu pravidelně obnovovat, aby se zachoval její ochranný účinek dlouhodobě.

Naolejované dřevo

Při olejovaném dřevě olej pronikne hluboko do pórů povrchové plochy a chrání dřevo zvenku i zevnitř. Takto zapečetěné dřevo je chráněno před vysycháním i před příliš velkou vlhkostí. Použitím olejů s barevným pigmentem chráníte dřevo také před zešednutím. Avšak účinnost ochranných olejů je časově omezená. Trvalou ochranu zaručíte pouze pokud dřevěný nábytek dva až třikrát do roka přeolejovat. Dbejte přitom na výběr ochranných olejů, aby neobsahovaly rozpouštědla.

Jen tak se zachová přirozená ochrana. Před naolejováním třeba zahradní nábytek důkladně očistit vlhkou utěrkou. Jinak by se špína slepila s olejem. Po očištění nanášejte olej opatrně hadříkem, štětcem nebo napouštěcím tamponem a nábytek nechte několik hodin schnout ve stínu. Pak se může opět používat.

Rovněž se doporučuje zahradní nábytek z naolejovaného dřeva pravidelně setřít od prachu a špíny vlhkou utěrkou. Silnější znečištění odstraníte nejlépe čím dříve teplou vodou a jemným saponátovým roztokem. Nepoužívejte hodně vody a nábytek nechejte potom dobře vyschnout.

Lazurované dřevo

Nátěr má na dřevo podobný účinek jako olej a chrání ho před prosakující vlhkostí. Na rozdíl od něj jsou lazury přece jen řidší a rychleji vsakují do dřeva. Pigmentované nátěry navíc překrývají lepší než olej, přesto po jejich natření zůstává viditelná kresba dřeva. Světlé dřevo dokáží udělat tmavším nebo i překrýt špínu. Barevné pigmenty v nátěru chrání dřevo před škodlivým UV světlem. Bezbarvé nátěry naopak neposkytují žádnou ochranu před UV paprsky. Před nanesením nátěru očistěte nábytek důsledně a obruste jej bruskou nebo smirkovým papírem. Tím zdrsní povrch dřeva a nátěr se do dřeva lépe dostane a přilne. Poté naneste nátěr štětcem a nechte nábytek 24 hodin zcela vyschnout. Podle možností nenatírejte nábytek na prudkém slunci, ale v polostínu.

Neošetřené dřevo

Pokud je váš zahradní nábytek neošetřený, stojíte před rozhodnutím. Dřevěný nábytek můžete nalakovat, navoskovat, naolejovat, natřít lazurou nebo nechat v neošetřeném stavu. Subtropické druhy dřeva nepotřebují žádné ošetření, avšak pod vlivem počasí a nečistoty rychle ztrácejí svůj pěkný přirozený vzhled. Proto se doporučuje nábytek před prvním použitím ošetřit vhodným ochranným prostředkem. U měkkého dřeva je naopak neodmyslitelné další ošetřování. Pokud má být ochrana trvalejší, nalakujte zahradní dřevěný nábytek před prvním použitím vhodným lakem na daný druh dřeva. Alternativně můžete nábytek natřít lazurou nebo naolejovat.

Předvolby soukromí

Cookies používáme ke zlepšení vaší návštěvy této webové stránky, analýzu její výkonnosti a shromažďování údajů o jejím používání. Za tímto účelem můžeme použít nástroje a služby třetích stran a shromážděné údaje se mohou přenést k partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny cookies" vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení