TIP: Jak si vybrat správný kompostér?

29.4.2021 13:22.24 1182

Rozhodli jste se začít kompostovat a právě si vybíráte kompostér? Přečtěte si, čemu se vyhnout a co všechno by měl splňovat správný kompostér.

TIP: Jak si vybrat správný kompostér?

Zamyslete se, co budete kompostovat

Chcete kompostovat především kuchyňský odpad? Nebo máte v plánu kompostovat i zahradní odpad? Oba typy odpadů se liší objemem i složením, proto byste je měli vzít v úvahu ještě před výběrem kompostéru. Pokud budete na úrodný kompost přeměňovat hlavně kuchyňský odpad, zvolte si spíše menší kompostér, objemem tak do 400 litrů. Pokud plánujete kompostovat oba druhy odpadu, případně hlavně zahradní, vyberte si zahradní kompostér s větším objemem.

 

1
Obr. 1.: Menší záhradný kompostér Jurhan s objemom 380 l

 

--> DO E-SHOPU: Menší záhradný kompostér s objemom 380 l Jurhan

 

Kompostér si vybírejte podle materiálu a vlastností

Jaké vlastnosti by měl mít kvalitní kompostér, který vám vydrží a pomůže vám vyrobit skvělé přírodní hnojivo pro vaši zahrádku? Dívejte se hlavně na tyto atributy:

 

  • plast, který snadno odolává povětrnostním podmínkám a nedrží se na něm plísně
  • tmavá barva, která přitahuje sluneční paprsky a tím pádem udržuje dostatečné teplo na tvorbu humusu
  • sklápěcí víko, které ochrání obsah kompostéru před ptáky či hlodavci
  • spodní dvířka pro snadné vyjímání vyzrálého kompostu
  • dostatek průduchů, které umožní kompostu neustále se okysličovat (bez dostatečného přístupu vzduchu dochází k hnití kompostu)
  • jednoduchá montáž a kompatibilita dílů, které by měly do sebe automaticky a snadno zapadnout (v ideálním případě si vybírejte evropských výrobců kompostérů)
  • cena, která by měla reflektovat poměr cena - výkon (velmi mnoho kompostérů na trhu je předražených, nenechte se nalákat na takový výrobek - kvalitní kompostéry u nás koupíte už od cca 800 Kč)

 

--> DO E-SHOPU: Objavte kompostéry JURHAN už od 780Kč

 

Co vše patří a nepatří do kompostu?

Když už si pořídíte nový kompostér, měli byste dodržovat i zásady správného kompostování. Do kompostu by měly jít ve správném poměrně tzv. hnědé a zelené složky. Třetinu kompostu by měly tvořit zelené složky bohaté na dusík a dvě třetiny hnědé složky bohaté na uhlík. Co kam patří?

Různé větve, stonky rostlin, usušené listy, kousky dřeva, piliny, papírové sáčky, nepotištěné kartony či utěrky, kávové filtry a zbytky kávy, jehličí, sláma, rašelina a celkově zemina, vaječné skořápky, či dřevěný popel - pozor, ne však horký, toto vše jsou hnědé složky. Mezi ty zelené zase patří hnůj nebo trus hospodářských zvířat, zbytky potravin z kuchyně, čerstvě posečená tráva a zelené listy.

Do kompostu naopak nepatří kosti, odřezky masa, oleje a tuky, rostliny napadené chorobami a rovněž ani plevel, pecky, potištěný papír (barevné noviny / časopisy), slupky z tropického ovoce (bývá na nich zbytek toxického postřiku, který zabíjí mikroorganismy tvořící kompost) ani jakékoli vysoce hořlavé materiály (např. stále doutnající dřevo z ohniska).

 

2
Obr. 2.: Kompostér EVOGREEN s objemom 850 l Jurhan

 

--> DO E-SHOPU: Kompostér EVOGREEN s objemom až 850 l a 5x rýchlejším procesom zrenia kompostu

 

Jak pečovat o kompost ve vašem kompostéru?

Kompost pravidelně promíchávejte (1-4x za měsíc) a udržujte ho vlhký (asi jako vyždímaný ručník). Pokud příliš vyschne, můžete jej jemně polít vodou. Ze začátku bude mít zrající kompost vyšší teplotu (až do 50 ° C) kvůli aktivním procesem, později bude klesat. Pokud máte v kompostéru správné poměry jednotlivých složek, zrající kompost vám bude krásně vonět jako lesní půda. Pokud kompost smrdí, zřejmě v něm něco zahnívá a vy byste měli vyvážit poměr hnědých a zelených složek. Zápach může být způsoben i nesprávným výběrem kompostéru, který nemá dostatečné množství průduchů - vyberte si proto z naší nabídky kompostérů, které mají velké množství průduchů pro správný proces zrání kompostu.

 

--> DO E-SHOPU: Objavte kompostéry JURHAN už od 780 Kč

 

Video: Ako sa starať o kompost s kompostérom Jurhan

Diskuse

(0 komentářů)

Předvolby soukromí

Cookies používáme ke zlepšení vaší návštěvy této webové stránky, analýzu její výkonnosti a shromažďování údajů o jejím používání. Za tímto účelem můžeme použít nástroje a služby třetích stran a shromážděné údaje se mohou přenést k partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny cookies" vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení