Tipy, jak správně používat sudy na dešťovou vodu

1.6.2021 10:00.00 3700

Pokud patříte ke novým zahrádkářům, ušetřete finance a pořiďte si sudy na dešťovou vodu. Zjistěte, jak je používat.

Tipy, jak správně používat sudy na dešťovou vodu

S vytvořením zahrádky u domu se otázka zalévání stává velmi aktuální a důležitou. Odchytávání dešťové vody napomáhá nejen z ekologického hlediska, ale výrazně šetří i peněženku. Pokud i vy patříte k novým zahrádkářům, měli byste zvážit koupi vodní nádrže. Přečtěte si více o praktických tipech, které vám poradí, jak správně používat sudy na dešťovou vodu.

sudy na dešťovou vodu

 

Dešťové sudy jako moderní eko řešení

Věděli jste o tom, že dešťová voda je využitelná nejen v zahradě, ale i v domácnosti?

  • Neobsahuje chlór, různé soli a ani minerály.
  • Je obohacena ze vzduchu o dusík, díky čemuž zalévanou půdu i přihnojujeme.
  • Ušetřete! Využitím dešťové vody snížíte roční spotřebu vody až o 1300 litrů. Zalévání zahrady totiž představuje až 40% roční spotřeby vody v domácnosti s průměrnou zahradou. Samozřejmě, čísla se mění v závislosti na velikosti zahrady.
  • Buďte ekologičtí. Planeta se vám poděkuje. Zadržováním vody ze srážek snižujete namáhání kanalizace v časech nejvyššího průtoku.
  • Během průtrže mračen tekoucí voda s sebou bere listí a jiný bioodpad, který způsobuje ucpání potrubí a zvyšuje riziko povodní. Snížením odtoku pomáháte udržovat čisté toky.
  • Zadržování vody v sudech snižuje riziko eroze půdy. V době největšího průtoku může poškodit vaše základy a odplavit z půdy důležité živiny.

 

Voda z vodovodu


Obsahuje chlor a další chemikálie, na které jsou rostliny citlivé.                                                      

Voda ze studny


Naopak může obsahovat příliš mnoho železa a těžkých minerálů nevhodných pro citlivější rostliny.

Dešťová voda


Díky minimálnímu znečištění a absenci chemikálií je dešťová voda nejzdravější volbou pro rostliny.

 

Základní (zázračná) tekutina v číslech

  • Průměrný Čech denně spotřebuje až přes 100 litrů vody.
  • Při splachování člověk přitom utratí polovinu celkového denního množství.
  • Při používání dešťové vody ušetříte i několik stovek korun ročně.

Dešťovou vodu víte v domácnosti využít nejen k zavlažování, ale i na praní, splachování či do topného systému. Na rozdíl od klasické kohoutkové vody není tvrdá a v potrubí nevytvoří kámen či rez.

 

Typy nádob na vodu

Sudy na dešťovou vodu představují alternativu k zavlažování vodou ze studny, případně z vodovodu.

1. Praktický nadzemní sud na vodu

V drtivé většině případů se jedná o několik stovek litrů objemnou nádobu, která shromažďuje vodu z okapů (například pomocí hadice). Je velmi praktická a nachází se ve většině domů, které disponují ovocnými nebo zeleninovými zahradami.

Vodu ze sudů dostanete velmi rychle, protože velké procento z nich je vybaveno odpouštěcím ventilem ve spodní části nádoby, pod které můžete položit vědro, nebo na něj napojit odváděcí hadici.

 

TIP: Pro lepší odpouštění vody ze sudu, položte sud na podstavec. Pod samotný ventil jednodušší postavíte nádobou.

 

Parametry nadzemních sudů

  • Většinou se vyrábějí z tvrdého plastu.
  • Jejich objem je různý - od 50 i po 500 litrů.
  • Bývají vybaveny praktickým víkem.
  • Sudy jsou lehké, odolné proti korozi a cenově dostupné.
  • Můžete s nimi jednoduše manipulovat.

nadzemní nádoba na dešťovou vodu

 

2. Robustní podzemní nádrž na vodu

Podzemní zásobníky vody jsou nákladnějším a složitějším, ale o to stabilnějším řešením. Jelikož se tyto nádoby zakopat pod zem, je možné je využívat množství let a nezasahují do pozemku.

Nicméně, přemýšlet nad výstavbou podzemních nádob na dešťovou vodu, je třeba buď během samotné přestavby domu nebo během předělávání zahrady. Při jejím plánování musíte myslet na instalaci ponorného čerpadla (spolu s elektřinou) a přívodu vody na odpouštění.

Jak používat nadzemní barely na vodu

Nádobu můžete využívat několika způsoby. Pokud zvažujete používat vodu na zalévání pěstovaných rostlin, bude pro vás vhodnější nádoba s kohoutkem na odpuštění vody do kbelíku.

Naopak, pokud předpokládáte, že vodu budete používat hlavně na zalévání trávníku, nejlépe uděláte, pokud na sud rovnou připojíte hadici.

 

 

Velikost přizpůsobte vašim potřebám

Při výběru sudu myslete na to, že celý objem vody byste měli spotřebovat během tří týdnů. Po tomto časovém horizontu se z nádoby může šířit nepříjemný zápach či hmyz.

Abyste předešli zbytečnému vylévání nevyužité vody, pořiďte si sud, který po naplnění budete schopni zužitkovat.

Velikost sudu na dešťovou vodu vybírejte podle velikosti zalévané plochy. 1m3 ze zásobníku by měl vystačit na 25 m2 zalévané půdy.

 

TIP: Pokud hledáte sud v rozmezí 200 l, rozhlédněte se po elegantní nádobě z kvalitních materiálů, který má navíc ve svém balení přibalen i kohoutek.

 

Zvažte umístění

Doporučujeme vám, abyste umístili sud na dešťovou vodu co nejblíže místu, kde ji potřebujete na zalévání. Dbejte na to, abyste ho položili na vodorovnou plochu, čímž eliminujete možnost nechtěného vylévání vody.

Sud na dešťovou vodu propojte s okapovou troubou pomocí hadice nebo okap upravte tak, aby vtéká rovnou do sudu.

V zimě nádobu důkladně vyčistěte, vysušte a skladujte ji obrácenou dnem vzhůru. Nikdy v ní nenechávejte přebytečnou vodu a uložte ji do interiéru. Pokud byste sud nechali na zahradě, mráz a chlad by ho mohl nejen poškodit, ale i zničit.

barel na vodu

 

Stín jako nejvhodnější řešení

Obecně musíte sud pokládat na rovnou plochu a chránit jej před horkými slunečními paprsky. Snažte se nádobu několikrát za sezónu vymýt, abyste ji zbavili usazených bakterií a škodlivin.

Pozor na typ střechy

Kvalita odchycené vody závisí také na povrchu střechy, ze které stéká. Pokud je střecha vyroben z klasických pálených tašek, nemusíte se ničeho obávat. Na druhé straně, pokud je vaše střecha plechová, nátěr se může uvolňovat a vlévat spolu s vodou do sudu.

Myslete i na střechu zalitou asfaltem. Voda může být kontaminována karcinogenními či toxickými látkami a v žádném případě není vhodná na zalévání pěstovaných rostlin.

Myslete na přebytečnou vodu

Nezapomeňte na to, že klasická letní bouřka dokáže nádobu na vodu naplnit mnohem dříve, než byste čekali. Pokud se nádoba nachází blízko u domu, nikdy ji nenechávejte dlouho protékat, abyste nepoškodili strukturu domu.

 

Věděli jste, že ...

Dešťová voda obsahuje méně chemikálií než voda z kohoutku a proto je na zavlažování vhodnější. Touto vodou dokonce můžete nahradit v domácnosti až polovinu spotřeby celkové vody.

 

Pořiďte si přepadovou trubku

Problém s přebytečnou vodou vyřešíte jednoduchou instalací přepadové trubky. Když se sud na dešťovou vodu naplní, přebytečnou vodu odvede dál do zahrady.

 

Udržujte kvalitu zachycené vody

Abyste předešli tomu, že vám v sudu bude plavat množství malých broučků, hmyzu, větviček či jiných nechtěných předmětů, nainstalujte do přívodní trubky síťku, která větší nečistoty zachytí.

nádoba na dešťovou vodu

Sudy na dažďovú vodu by nemali byť priesvitné. V teplom počasí, prípadne pod priamymi slnečnými lúčmi, dochádza k znehodnoteniu vody. Začnú sa v nej tvoriť riasy a voda sa stane použiteľnou.

 

Investujte, aby ste ušetrili

Pri kúpe sudu na dažďovú vodu nielenže znížite spotrebu pitnej vody, ale aj ušetríte na nákladoch a výdavkoch. Navyše, vodu na polievanie budete mať stále po ruke a vždy k dispozícii. Vyberte si váš nový sud na dažďovú vodu.

 

 

Předvolby soukromí

Cookies používáme ke zlepšení vaší návštěvy této webové stránky, analýzu její výkonnosti a shromažďování údajů o jejím používání. Za tímto účelem můžeme použít nástroje a služby třetích stran a shromážděné údaje se mohou přenést k partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny cookies" vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení