5 tipů, jak si vytvořit příjemnou kancelář

29.10.2021 9:00.00 695

Ve své kanceláři (ať už na pracovišti nebo doma na home office) trávíme velké množství času. To, jak se v daném prostoru při práci cítíme, se odráží i na naší motivaci a produktivitě. Pracovní prostředí ovlivňuje naše pracovní výkony, ale i zdraví a celkovou pohodu, proto se vyplatí věnovat mu svoji pozornost.

5 tipů, jak si vytvořit příjemnou kancelář

Jak se ve své pracovně cítit dobře? Přinášíme vám 5 praktických nápadů, jak si zpříjemnit dlouhé sezení v kanceláři a mít dokonalý prostor vyhrazený jen pro vás a vaši práci. Podívejte se na to společně s námi!

I z kancelářského prostoru dokážete vykouzlit opravdu příjemné a podnětné místo, ve kterém se vám bude dobře přemýšlet

Obr. 1: I z kancelářského prostoru dokážete vykouzlit opravdu příjemné a podnětné místo, ve kterém se vám bude dobře přemýšlet. (Zdroj: Pixabay)

1. Zdravé sezení

Ať už pracujete ve své domácí kanceláři (v pracovně/v improvizovaném koutku v obýváku) nebo v kanceláři na pracovišti, zdravé sezení je základ. U home office je největším nešvarem non stop práce z postele, z gauče či u jídelního stolu. Pokud se však chcete plnohodnotně věnovat své práci a nebýt po dopracování „pokroucení“ a „dolámání“, je dobré mít své pracovní zázemí – místo (i když malé, ale vaše vlastní), kde máte klid ke splnění všech svých pracovních povinností, kancelářský stůl, kancelářskou židli s nastavitelnou výškou a vše potřebné k práci.

Kancelářský stůl se židlí tvoří vaše pracovní království. Mějte vždy po ruce vše potřebné, desku stolu udržujte v pořádku a čistotě

Obr. 2: Kancelářský stůl se židlí tvoří vaše pracovní království. Mějte vždy po ruce vše potřebné, desku stolu udržujte v pořádku a čistotě. (Zdroj: Pixabay)

 

Vybrat si „tu svoji“ židli se opravdu vyplatí. Kancelář je váš druhý domov a na židli trávíte nemálo času. Platí, že pohodlná kancelářská židle = příjemnější práce.

Pokud se potřebujete ze židle často zvedat nebo se na židli otáčet, může být pro vás efektivní taburetka na kolečkách. Je malá, spratná, flexibilní a umožňuje vám pohodlně sedět, ale i pohybovat se mezi více pracovními stanovišti. Pozor však na to, aby měla kvalitní konstrukci a pevnou křížovou základnu, jen tak vám bude dlouho a věrně sloužit.

---> NÁŠ TIP: Otočná taburetka na kolečkách s masivní stabilní nohou (k dispozici i v červené a oranžové barvě).

Taburetka na kolečkách může být skvělou volbou pro ty, kteří potřebují maximální flexibilitu i pohodlné sezení.

Obr. 3: Taburetka na kolečkách může být skvělou volbou pro ty, kteří potřebují maximální flexibilitu i pohodlné sezení.

 

Pokud naopak sedíte stabilně na jednom místě a se židlí se nepotřebujete neustále přesouvat, bude pro vás vhodná kancelářská židle s opěradlem.

Co by takové židli nemělo chybět?

  • Ergonomicky tvarované opěradlo zad a opěrky rukou – jsou základem pro pohodlné sezení. Zadní opěradlo tvoří oporu pro záda, mělo by být vhodně tvarované a zhotovené z prodyšného materiálu.
  • Správně tvarovaná sedací plocha z kvalitního materiálu – právě tato část židle je velmi namáhána, je proto nutné, aby měla správný tvar pro dlouhodobé sezení a byla vyrobena z kvalitních a trvanlivých materiálů.
  • Možnost výškového nastavení a otáčení o 360°
  • Stabilní křížová základna s bezpečnostními kolečky

 

---> NÁŠ TIP: Kancelářská židle se síťkou a nastavitelnou tuhostí houpání (k dispozici také v bílé barvěNěkteré kancelářské židle mají také funkci houpání – díky zvolení vhodného stupně tvrdosti si dokážete nastavit funkci houpání přesně podle svých potřeb.

Obr. 4: Některé kancelářské židle mají také funkci houpání – díky zvolení vhodného stupně tvrdosti si dokážete nastavit funkci houpání přesně podle svých potřeb.

 

K příjemnému sezení může dopomoci i podložení nohou ergonomickou podložkou či opěrkou na nohy. Podporuje tzv. aktivní sezení – stimuluje proudění krve a napomáhá ke zdravějšímu držení těla, nohy nejsou neustále v jedné strnulé poloze.

Ať už sedíte na čemkoli, rovná záda a vzpřímený krk je základ zdravého sezení. Pokud však cítíte, že vás záda, krční obratle či hlava pobolívá a nesedí se vám komfortně, zkuste změnit polohu.

2.  Změna polohy

Dlouhé sezení je pro naše tělo opravdu namáhavé a vyčerpávající. Můžete mu pomoci střídáním sedacích poloh, změnou typu sezení či pohybem. Jak na to?

  • Fitlopta – nestojí mnoho a je to opravdu dobrá investice do vašeho zdraví. Zvolte správnou velikost a odzkoušejte vhodný stupeň nafoukání míče – při sezení by měly svírat vaše nohy s podložkou pravý úhel. Neseďte na ní stále, střídejte sezení na kancelářské židli se sezením na míči. Můžete se při práci jemně pohupovat, nezapomeňte však na rovná záda.

 

  • Lehátko – je skvělým doplňkem ke kancelářské židli a míči, samozřejmě, pokud vám to vaše pracovní prostory umožní. Cílem je dostat páteř do jiné polohy než při klasickém sezení, odlehčit obratlům, zádovým svalům i krční páteři. V poloze „polosedu“ dokážete efektivně pracovat na tabletu či notebooku. Lehátko tak může sloužit jako pomocník, když budete potřebovat pracovat, ale sezení na kancelářské židli už bude pro vás příliš dlouhé a nepohodlné.

Lehátko umíte využít také k relaxaci a uvolnění mysli i těla, nejen k práci. Máte-li tuto možnost, lehněte si na 5 minut a zkuste úplně vypnout hlavu. Tento krátký restart vám pomůže znovu přistoupit k pracovním povinnostem s čistou myslí.

 

---> NÁŠ TIP: Relaxační lehátko London se stabilníma nohama, vysokým zatížením až do 180 kg a odolným čalouněním (k dispozici také v antracitové barvě)

Odlehčit páteř můžete také změnou polohy – na lehátku můžete v polosedě pracovat, ale i relaxovat

Obr. 5: Odlehčit páteř můžete také změnou polohy – na lehátku můžete v polosedě pracovat, ale i relaxovat.

 

  • 3 minutky pro své tělo – dopřejte si každou hodinu alespoň chvíli pro svůj pohyb, stačí 3 minuty, i takto krátký čas dokáže našemu tělu při sedavém zaměstnání ulevit. Dejte si intenzivní výběh po schodech, procházku na kávu či toaletu, protažení krčních svalů či strečink. Střídejte je podle chutě a aktuálních potřeb, jakýkoli pohyb během práce je přínosný. Prevence je v tomto případě na místě, rozcvičovat totiž ztuhlé svaly a bolavá záda po celodenním sezení bez přestávky je mnohem těžší oříšek.

 Home office můžete využít i pro častější střídání pracovních poloh či cvičení, fantazii se meze nekladou.

Obr. 6: Home office můžete využít i pro častější střídání pracovních poloh či cvičení, fantazii se meze nekladou. (Zdroj: Pexels)

 

Novodobé firmy vědí, že spokojení zaměstnanci = produktivní zaměstnanci. O své pracovníky se proto starají a dopřejí jim benefity, jakými jsou např. čerstvé ovoce a kvalitní káva na pracovišti, možnost jít během pracovní doby na přestávku ven na slunce a čerstvý vzduch či možnost zacvičit si na rotopedu/stepperu, natáhnout si páteř na žebřinách/hrazdě nebo zahrát si ping pong či stolní fotbal.

Častým se stává i využití nastavitelného pracovního stolu, který umožňuje práci ve stoje – zaměstnanec si může zvolit sezení nebo stání při práci podle aktuálních preferencí. Inspirujte se a během práce o sebe pečujte. Nemusíte rovnou kupovat ping-pongový stůl, dopřejte si však pohyb a změnu poloh v jakékoli formě. Spokojenější tělo je dobrým základem pro příjemnější a produktivnější práci a jasnější mysl.

 

Potřebu pracovníků cítit se na pracovišti dobře si uvědomuje stále více firem, které se snaží vytvořit nápadité kanceláře plné barev, oddechových či hracích zón

Obr. 7: Potřebu pracovníků cítit se na pracovišti dobře si uvědomuje stále více firem, které se snaží vytvořit nápadité kanceláře plné barev, oddechových či hracích zón. (Zdroj: Pixabay)

 

3. Vizuální komfort

Při práci se často řeší zdravé sezení a potřeba pohybu, mnohdy se však zapomíná na zrakovou pohodu. Co je zraková pohoda a zdravé světelné klima? Je to stav, kdy máme ve své kanceláři adekvátní osvětlení, které neoslňuje, poskytuje vhodnou intenzitu a teplotu světla a nezkresluje barvy (má vysoký index podání barev). Osvětlení neruší, je příjemné a nedochází k tzv. efektu vícenásobných stínů (nekvalitní optika svítidla může vytvářet vícenásobné překrývající se stíny, které se snaží lidský mozek neustále zaostřovat – působí to negativně na zrak i psychiku).

 

Zajímavost: Stále více firem využívá tzv. dynamické osvětlení, které dokáže simulovat přirozené denní světlo. Během dne mění svoji intenzitu i barevnou teplotu, čímž podporuje přirozený biorytmus a produkci těch správných hormonů, dodává energii, zlepšuje produktivitu, koncentraci a náladu pracovníků.

Síla osvětlení je obrovská

Obr. 8: Síla osvětlení je obrovská – dokáže stimulovat, dodávat energii, zvyšovat výkon, ale i napomáhat při sezónních depresích. Bohužel nekvalitní osvětlení dokáže přesný opak. (Zdroj: Pixabay)

 

V dnešní době se stále více mluví o vlivu modrého světla na výkonnost pracovníků, o vhodném objemu modrého světla získaného během dne, ale i o tom, ve kterých denních hodinách je modré světlo užitečné a kdy naopak není. Modré světlo samo o sobě nemusí být nijak škodlivé, je to složka přirozeného denního světla. Je užitečné především v ranních hodinách, pomáhá nám „nastartovat se“ a být produktivnější.

Problém nastává, přijímáme-li hodně modrého světla večer – tělo si nevytváří spánkový hormon a biologické hodiny se mohou zpozdit. Pokud potřebujete pracovat i ve večerních hodinách, sáhněte po teplém žlutém světle, nastavte si obrazovku na tzv. noční režim (s redukcí vyzařování modrého světla), případně využijte brýle proti modrému světlu.

Nejlepším „osvětlením“ je přirozené světlo, které proniká skrz okna

Obr. 9: Nejlepším „osvětlením“ je přirozené světlo, které proniká skrz okna. (Zdroj: Pixabay)

 

Ani nejlepší brýle světa vám však nenahradí přestávku od koukání do obrazovky. Dovolte čas od času svým očím odpočinout si. Lehněte si na lehátko či gauč a nechte své oči zavřené. Máte-li v práci balkon nebo možnost jít na chvíli na vzduch, využijte toho. Vašim očím se uleví a vyhnete se tak pálení a řezání očí způsobeným neustálým díváním do monitoru.

Při dlouhém sledování do obrazovky se zvyšuje odpařování slzného filmu, což způsobuje suchost očí. Proto si dopřejte pravidelné přestávky a v případě potřeby používejte umělé slzy.

Obr. 10: Při dlouhém sledování do obrazovky se zvyšuje odpařování slzného filmu, což způsobuje suchost očí. Proto si dopřejte pravidelné přestávky a v případě potřeby používejte umělé slzy. (Zdroj: Pixabay)

 

4. Organizace pracovního prostoru

Často nás v přemýšlení může brzdit nepořádek a příliš mnoho věcí na pracovním stole. Vyhraďte si „očistnou hodinku“, vybavte se hadříkem a čistícím prostředkem, přisuňte smetný koš a udělejte velký úklid – vše nepotřebné pryč, zůstanou jen opravdu důležité a pravidelně používané věci.

 Kanceláři si zorganizujte tak, abyste se v ní cítili příjemně a pohodlně se vám v ní pracovalo

Obr. 11: Kanceláři si zorganizujte tak, abyste se v ní cítili příjemně a pohodlně se vám v ní pracovalo. (Zdroj: Pixabay)

 

Využijte naplno zásuvky pracovního stolu, kde si jednotlivé pomůcky a dokumenty pěkně uložíte. Dokupte kancelářské organizéry, stojan pod monitor se zásuvkou či box na kabely – stanou se vašimi věrnými pomocníky při udržování pořádku na pracovním stole. Uvidíte sami, s jakou chutí se najednou vrhnete na všechny své pracovní povinnosti.

 

5. Čerstvý vzduch, čerstvé jídlo a čerstvé květiny

Na celkovou pohodu působí i základní faktory jako vhodná teplota v místnosti – přílišné teplo unavuje a uspává, příliš velký chlad zase způsobuje nesoustředěnost. Nezapomínejte na důkladný pitný režim, jehož základ by měla tvořit čistá voda. Ochuťte si ji citrónem, pomerančovou šťávou či mátou, osvěží vás a podpoří chuť do práce.

Ranní voňavý čaj či káva umí také vytvořit příjemnou pozitivní atmosféru a podpořit mozkovou aktivitu. Pro mnohé se staly dopoledním povzbuzujícím rituálem

Obr. 12: Ranní voňavý čaj či káva umí také vytvořit příjemnou pozitivní atmosféru a podpořit mozkovou aktivitu. Pro mnohé se staly dopoledním povzbuzujícím rituálem. (Zdroj: Pixabay)

 

Někdy stačí ke zpříjemnění práce i málo – vyvětrat a vpustit do kanceláře čerstvý vánek, který osvěží mysl. Pustit hudbu a naladit se díky ní na tu správnou pohodovou vlnu. Nebo sáhnout po ovoci či oříšcích, které doplní tělu vitamíny a energii.

Jídlo je nedílnou součástí pracovního dne. Připravte si na svačinu misku ovoce s oříšky, potěšte své oči i chuťové pohárky a doplňte energii

Obr. 13: Jídlo je nedílnou součástí pracovního dne. Připravte si na svačinu misku ovoce s oříšky, potěšte své oči i chuťové pohárky a doplňte energii. (Zdroj: Pixabay)

 

Jindy stačí prostor vhodně „dovybavit“ příjemnými maličkostmi, které umí potěšit – živé květiny, fotky, obrázky, vonné oleje, nástěnka či psací tabule, veselé barevné papírky... Barevnost pracovního místa a jeho okolí také významně ovlivňuje psychiku – pohrajte si s jí tak, aby vám ve vašem prostoru bylo dobře, barvy vám dodávaly energii a těšily vás.

 Živé květiny dokážou navodit v kanceláři útulnou atmosféru, zelená působí na naše oči uklidňujícím dojmem

Obr. 14: Živé květiny dokážou navodit v kanceláři útulnou atmosféru, zelená působí na naše oči uklidňujícím dojmem. (Zdroj: Pixabay)

 

Každý z nás má své vlastní drobnosti, které mu dokážou navodit dobrou náladu a zpříjemnit práci v kanceláři. Ať už je to cokoli, nebojte se zkoušet a neustále si váš koutek vylepšovat. Právě díky němu se vám bude snáze pracovat, neboť v pozitivním prostředí přicházejí i lepší výsledky.

Předvolby soukromí

Tento e-shop používá soubory cookie ke zlepšení kvality služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto e-shopu s tím souhlasíte.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Naše webová stránka ukládá data na vašem zařízení (cookies a úložiště prohlížeče), aby bylo možné identifikovat vaši relaci a dosáhnout základní funkčnosti platformy, zážitku z prohlížení a zabezpečení.
Můžeme ukládat data na vašem zařízení (soubory cookie a úložiště prohlížeče), abychom mohli poskytovat doplňkové funkce, které zlepšují váš zážitek z prohlížení, ukládat některé vaše preference bez uživatelského účtu nebo bez přihlášení, používat skripty a/nebo zdroje třetích stran, widgety atd.
Použití analytických nástrojů nám umožňuje lépe porozumět potřebám našich návštěvníků a tomu, jak naši stránku používají. Můžeme použít nástroje první nebo třetí strany ke sledování nebo zaznamenávání vašeho procházení našich webových stránek, k analýze nástrojů nebo komponent, se kterými jste interagovali nebo je používali, k zaznamenávání konverzních událostí a podobně.
Můžeme používat soubory cookie a nástroje třetích stran k vylepšení nabídky produktů a/nebo služeb naší nebo našich partnerů, její relevance pro vás na základě produktů nebo stránek, které jste navštívili na tomto webu nebo na jiných webových stránkách.
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení