5 tipů, jak si vytvořit příjemnou kancelář
29.10.2021 9:00.00 695
Ve své kanceláři (ať už na pracovišti nebo doma na home office) trávíme velké množství času. To, jak se v daném prostoru při práci cítíme, se odráží i na naší motivaci a produktivitě. Pracovní prostředí ovlivňuje naše pracovní výkony, ale i zdraví a celkovou pohodu, proto se vyplatí věnovat mu svoji pozornost.

Jak se ve své pracovně cítit dobře? Přinášíme vám 5 praktických nápadů, jak si zpříjemnit dlouhé sezení v kanceláři a mít dokonalý prostor vyhrazený jen pro vás a vaši práci. Podívejte se na to společně s námi!
Obr. 1: I z kancelářského prostoru dokážete vykouzlit opravdu příjemné a podnětné místo, ve kterém se vám bude dobře přemýšlet. (Zdroj: Pixabay)
1. Zdravé sezení
Ať už pracujete ve své domácí kanceláři (v pracovně/v improvizovaném koutku v obýváku) nebo v kanceláři na pracovišti, zdravé sezení je základ. U home office je největším nešvarem non stop práce z postele, z gauče či u jídelního stolu. Pokud se však chcete plnohodnotně věnovat své práci a nebýt po dopracování „pokroucení“ a „dolámání“, je dobré mít své pracovní zázemí – místo (i když malé, ale vaše vlastní), kde máte klid ke splnění všech svých pracovních povinností, kancelářský stůl, kancelářskou židli s nastavitelnou výškou a vše potřebné k práci.
Obr. 2: Kancelářský stůl se židlí tvoří vaše pracovní království. Mějte vždy po ruce vše potřebné, desku stolu udržujte v pořádku a čistotě. (Zdroj: Pixabay)
Vybrat si „tu svoji“ židli se opravdu vyplatí. Kancelář je váš druhý domov a na židli trávíte nemálo času. Platí, že pohodlná kancelářská židle = příjemnější práce.
Pokud se potřebujete ze židle často zvedat nebo se na židli otáčet, může být pro vás efektivní taburetka na kolečkách. Je malá, spratná, flexibilní a umožňuje vám pohodlně sedět, ale i pohybovat se mezi více pracovními stanovišti. Pozor však na to, aby měla kvalitní konstrukci a pevnou křížovou základnu, jen tak vám bude dlouho a věrně sloužit.
---> NÁŠ TIP: Otočná taburetka na kolečkách s masivní stabilní nohou (k dispozici i v červené a oranžové barvě).
Obr. 3: Taburetka na kolečkách může být skvělou volbou pro ty, kteří potřebují maximální flexibilitu i pohodlné sezení.
Pokud naopak sedíte stabilně na jednom místě a se židlí se nepotřebujete neustále přesouvat, bude pro vás vhodná kancelářská židle s opěradlem.
Co by takové židli nemělo chybět?
- Ergonomicky tvarované opěradlo zad a opěrky rukou – jsou základem pro pohodlné sezení. Zadní opěradlo tvoří oporu pro záda, mělo by být vhodně tvarované a zhotovené z prodyšného materiálu.
- Správně tvarovaná sedací plocha z kvalitního materiálu – právě tato část židle je velmi namáhána, je proto nutné, aby měla správný tvar pro dlouhodobé sezení a byla vyrobena z kvalitních a trvanlivých materiálů.
- Možnost výškového nastavení a otáčení o 360°
- Stabilní křížová základna s bezpečnostními kolečky
---> NÁŠ TIP: Kancelářská židle se síťkou a nastavitelnou tuhostí houpání (k dispozici také v bílé barvě)
Obr. 4: Některé kancelářské židle mají také funkci houpání – díky zvolení vhodného stupně tvrdosti si dokážete nastavit funkci houpání přesně podle svých potřeb.
K příjemnému sezení může dopomoci i podložení nohou ergonomickou podložkou či opěrkou na nohy. Podporuje tzv. aktivní sezení – stimuluje proudění krve a napomáhá ke zdravějšímu držení těla, nohy nejsou neustále v jedné strnulé poloze.
Ať už sedíte na čemkoli, rovná záda a vzpřímený krk je základ zdravého sezení. Pokud však cítíte, že vás záda, krční obratle či hlava pobolívá a nesedí se vám komfortně, zkuste změnit polohu.
2. Změna polohy
Dlouhé sezení je pro naše tělo opravdu namáhavé a vyčerpávající. Můžete mu pomoci střídáním sedacích poloh, změnou typu sezení či pohybem. Jak na to?
- Fitlopta – nestojí mnoho a je to opravdu dobrá investice do vašeho zdraví. Zvolte správnou velikost a odzkoušejte vhodný stupeň nafoukání míče – při sezení by měly svírat vaše nohy s podložkou pravý úhel. Neseďte na ní stále, střídejte sezení na kancelářské židli se sezením na míči. Můžete se při práci jemně pohupovat, nezapomeňte však na rovná záda.
- Lehátko – je skvělým doplňkem ke kancelářské židli a míči, samozřejmě, pokud vám to vaše pracovní prostory umožní. Cílem je dostat páteř do jiné polohy než při klasickém sezení, odlehčit obratlům, zádovým svalům i krční páteři. V poloze „polosedu“ dokážete efektivně pracovat na tabletu či notebooku. Lehátko tak může sloužit jako pomocník, když budete potřebovat pracovat, ale sezení na kancelářské židli už bude pro vás příliš dlouhé a nepohodlné.
Lehátko umíte využít také k relaxaci a uvolnění mysli i těla, nejen k práci. Máte-li tuto možnost, lehněte si na 5 minut a zkuste úplně vypnout hlavu. Tento krátký restart vám pomůže znovu přistoupit k pracovním povinnostem s čistou myslí.
---> NÁŠ TIP: Relaxační lehátko London se stabilníma nohama, vysokým zatížením až do 180 kg a odolným čalouněním (k dispozici také v antracitové barvě)
Obr. 5: Odlehčit páteř můžete také změnou polohy – na lehátku můžete v polosedě pracovat, ale i relaxovat.
- 3 minutky pro své tělo – dopřejte si každou hodinu alespoň chvíli pro svůj pohyb, stačí 3 minuty, i takto krátký čas dokáže našemu tělu při sedavém zaměstnání ulevit. Dejte si intenzivní výběh po schodech, procházku na kávu či toaletu, protažení krčních svalů či strečink. Střídejte je podle chutě a aktuálních potřeb, jakýkoli pohyb během práce je přínosný. Prevence je v tomto případě na místě, rozcvičovat totiž ztuhlé svaly a bolavá záda po celodenním sezení bez přestávky je mnohem těžší oříšek.
Obr. 6: Home office můžete využít i pro častější střídání pracovních poloh či cvičení, fantazii se meze nekladou. (Zdroj: Pexels)
Novodobé firmy vědí, že spokojení zaměstnanci = produktivní zaměstnanci. O své pracovníky se proto starají a dopřejí jim benefity, jakými jsou např. čerstvé ovoce a kvalitní káva na pracovišti, možnost jít během pracovní doby na přestávku ven na slunce a čerstvý vzduch či možnost zacvičit si na rotopedu/stepperu, natáhnout si páteř na žebřinách/hrazdě nebo zahrát si ping pong či stolní fotbal.
Častým se stává i využití nastavitelného pracovního stolu, který umožňuje práci ve stoje – zaměstnanec si může zvolit sezení nebo stání při práci podle aktuálních preferencí. Inspirujte se a během práce o sebe pečujte. Nemusíte rovnou kupovat ping-pongový stůl, dopřejte si však pohyb a změnu poloh v jakékoli formě. Spokojenější tělo je dobrým základem pro příjemnější a produktivnější práci a jasnější mysl.
Obr. 7: Potřebu pracovníků cítit se na pracovišti dobře si uvědomuje stále více firem, které se snaží vytvořit nápadité kanceláře plné barev, oddechových či hracích zón. (Zdroj: Pixabay)
3. Vizuální komfort
Při práci se často řeší zdravé sezení a potřeba pohybu, mnohdy se však zapomíná na zrakovou pohodu. Co je zraková pohoda a zdravé světelné klima? Je to stav, kdy máme ve své kanceláři adekvátní osvětlení, které neoslňuje, poskytuje vhodnou intenzitu a teplotu světla a nezkresluje barvy (má vysoký index podání barev). Osvětlení neruší, je příjemné a nedochází k tzv. efektu vícenásobných stínů (nekvalitní optika svítidla může vytvářet vícenásobné překrývající se stíny, které se snaží lidský mozek neustále zaostřovat – působí to negativně na zrak i psychiku).
→ Zajímavost: Stále více firem využívá tzv. dynamické osvětlení, které dokáže simulovat přirozené denní světlo. Během dne mění svoji intenzitu i barevnou teplotu, čímž podporuje přirozený biorytmus a produkci těch správných hormonů, dodává energii, zlepšuje produktivitu, koncentraci a náladu pracovníků.
Obr. 8: Síla osvětlení je obrovská – dokáže stimulovat, dodávat energii, zvyšovat výkon, ale i napomáhat při sezónních depresích. Bohužel nekvalitní osvětlení dokáže přesný opak. (Zdroj: Pixabay)
V dnešní době se stále více mluví o vlivu modrého světla na výkonnost pracovníků, o vhodném objemu modrého světla získaného během dne, ale i o tom, ve kterých denních hodinách je modré světlo užitečné a kdy naopak není. Modré světlo samo o sobě nemusí být nijak škodlivé, je to složka přirozeného denního světla. Je užitečné především v ranních hodinách, pomáhá nám „nastartovat se“ a být produktivnější.
Problém nastává, přijímáme-li hodně modrého světla večer – tělo si nevytváří spánkový hormon a biologické hodiny se mohou zpozdit. Pokud potřebujete pracovat i ve večerních hodinách, sáhněte po teplém žlutém světle, nastavte si obrazovku na tzv. noční režim (s redukcí vyzařování modrého světla), případně využijte brýle proti modrému světlu.
Obr. 9: Nejlepším „osvětlením“ je přirozené světlo, které proniká skrz okna. (Zdroj: Pixabay)
Ani nejlepší brýle světa vám však nenahradí přestávku od koukání do obrazovky. Dovolte čas od času svým očím odpočinout si. Lehněte si na lehátko či gauč a nechte své oči zavřené. Máte-li v práci balkon nebo možnost jít na chvíli na vzduch, využijte toho. Vašim očím se uleví a vyhnete se tak pálení a řezání očí způsobeným neustálým díváním do monitoru.
Obr. 10: Při dlouhém sledování do obrazovky se zvyšuje odpařování slzného filmu, což způsobuje suchost očí. Proto si dopřejte pravidelné přestávky a v případě potřeby používejte umělé slzy. (Zdroj: Pixabay)
4. Organizace pracovního prostoru
Často nás v přemýšlení může brzdit nepořádek a příliš mnoho věcí na pracovním stole. Vyhraďte si „očistnou hodinku“, vybavte se hadříkem a čistícím prostředkem, přisuňte smetný koš a udělejte velký úklid – vše nepotřebné pryč, zůstanou jen opravdu důležité a pravidelně používané věci.
Obr. 11: Kanceláři si zorganizujte tak, abyste se v ní cítili příjemně a pohodlně se vám v ní pracovalo. (Zdroj: Pixabay)
Využijte naplno zásuvky pracovního stolu, kde si jednotlivé pomůcky a dokumenty pěkně uložíte. Dokupte kancelářské organizéry, stojan pod monitor se zásuvkou či box na kabely – stanou se vašimi věrnými pomocníky při udržování pořádku na pracovním stole. Uvidíte sami, s jakou chutí se najednou vrhnete na všechny své pracovní povinnosti.
5. Čerstvý vzduch, čerstvé jídlo a čerstvé květiny
Na celkovou pohodu působí i základní faktory jako vhodná teplota v místnosti – přílišné teplo unavuje a uspává, příliš velký chlad zase způsobuje nesoustředěnost. Nezapomínejte na důkladný pitný režim, jehož základ by měla tvořit čistá voda. Ochuťte si ji citrónem, pomerančovou šťávou či mátou, osvěží vás a podpoří chuť do práce.
Obr. 12: Ranní voňavý čaj či káva umí také vytvořit příjemnou pozitivní atmosféru a podpořit mozkovou aktivitu. Pro mnohé se staly dopoledním povzbuzujícím rituálem. (Zdroj: Pixabay)
Někdy stačí ke zpříjemnění práce i málo – vyvětrat a vpustit do kanceláře čerstvý vánek, který osvěží mysl. Pustit hudbu a naladit se díky ní na tu správnou pohodovou vlnu. Nebo sáhnout po ovoci či oříšcích, které doplní tělu vitamíny a energii.
Obr. 13: Jídlo je nedílnou součástí pracovního dne. Připravte si na svačinu misku ovoce s oříšky, potěšte své oči i chuťové pohárky a doplňte energii. (Zdroj: Pixabay)
Jindy stačí prostor vhodně „dovybavit“ příjemnými maličkostmi, které umí potěšit – živé květiny, fotky, obrázky, vonné oleje, nástěnka či psací tabule, veselé barevné papírky... Barevnost pracovního místa a jeho okolí také významně ovlivňuje psychiku – pohrajte si s jí tak, aby vám ve vašem prostoru bylo dobře, barvy vám dodávaly energii a těšily vás.
Obr. 14: Živé květiny dokážou navodit v kanceláři útulnou atmosféru, zelená působí na naše oči uklidňujícím dojmem. (Zdroj: Pixabay)
Každý z nás má své vlastní drobnosti, které mu dokážou navodit dobrou náladu a zpříjemnit práci v kanceláři. Ať už je to cokoli, nebojte se zkoušet a neustále si váš koutek vylepšovat. Právě díky němu se vám bude snáze pracovat, neboť v pozitivním prostředí přicházejí i lepší výsledky.