5 tipů, jak si vytvořit příjemnou kancelář

10.11.2023 9:00.00 1434

Ve své kanceláři (ať už na pracovišti nebo doma na home office) trávíme velké množství času. To, jak se v daném prostoru při práci cítíme, se odráží i na naší motivaci a produktivitě. Pracovní prostředí ovlivňuje naše pracovní výkony, ale i zdraví a celkovou pohodu, proto se vyplatí věnovat mu svoji pozornost.

5 tipů, jak si vytvořit příjemnou kancelář

Jak se ve své pracovně cítit dobře? Přinášíme vám 5 praktických nápadů, jak si zpříjemnit dlouhé sezení v kanceláři a mít dokonalý prostor vyhrazený jen pro vás a vaši práci. I z kancelářského prostoru dokážete vykouzlit opravdu příjemné a podnětné místo, ve kterém se vám bude dobře přemýšlet. Podívejte se na to společně s námi!

 

1. Zdravé sezení

Ať už pracujete ve své domácí kanceláři (v pracovně/v improvizovaném koutku v obýváku) nebo v kanceláři na pracovišti, zdravé sezení je základ. U home office je největším nešvarem non stop práce z postele, z gauče či u jídelního stolu. Pokud se však chcete plnohodnotně věnovat své práci a nebýt po dopracování „pokroucení" a „dolámání", je dobré mít své pracovní zázemí – místo (i když malé, ale vaše vlastní), kde máte klid ke splnění všech svých pracovních povinností, kancelářský stůl , kancelářskou židli s nastavitelnou výškou a vše potřebné k práci.

Kancelárska stolička s kruhom

Zdravé sezení si můžete vytvořit také pomocí kancelářského stolu s nastavitelnou výškou kancelářské židle s kruhem - jejich výšku si nastavíte podle aktuální nálady a vašich potřeb. Židle občas odsuňte a pracujte ve stoje, pozitivní změny pocítí hlavně vaše záda!

 

Vybrat si „tu svou" židli se opravdu vyplatí. Kancelář je váš druhý domov a na židli trávíte nemálo času. Platí, že pohodlná kancelářská židle = příjemnější práce.

Pokud se potřebujete ze židle často zvedat nebo se na židli otáčet, může být pro vás efektivní taburetka na kolečkách. Je malá, spratná, flexibilní a umožňuje vám pohodlně sedět, ale i pohybovat se mezi více pracovními stanovišti. Pozor však na to, aby měla kvalitní konstrukci a pevnou křížovou základnu, jen tak vám bude dlouho a věrně sloužit.

---> NÁŠ TIP: Otočná taburetka na kolečkách s masivní stabilní nohou.

Taburetka na kolieskach môže byť skvelou voľbou pre tých, ktorí potrebujú maximálnu flexibilitu i pohodlné sedenie.

Taburetka na kolečkách může být skvělou volbou pro ty, kteří potřebují maximální flexibilitu i pohodlné sezení.

 

Pokud naopak sedíte stabilně na jednom místě a se židlí se nepotřebujete neustále přesouvat, bude pro vás vhodná kancelářská židle s opěradlem.

Co by takové židli nemělo chybět?

  • Ergonomicky tvarované opěradlo zad a opěrky rukou – jsou základem pro pohodlné sezení. Zadní opěradlo tvoří oporu pro záda, mělo by být vhodně tvarované a zhotovené z prodyšného materiálu.
  • Správně tvarovaná sedací plocha z kvalitního materiálu – právě tato část židle je velmi namáhána, je proto nutné, aby měla správný tvar pro dlouhodobé sezení a byla vyrobena z kvalitních a trvanlivých materiálů.
  • Možnost výškového nastavení a otáčení o 360°
  • Stabilní křížová základna s bezpečnostními kolečky

 

---> NÁŠ TIP: Kancelářská židle se síťkou a nastavitelnou tuhostí houpání (k dispozici také v bílé barvě)

Niektoré kancelárske stoličky majú aj funkciu hojdania

Některé kancelářské židle mají také funkci houpání – díky zvolení vhodného stupně tvrdosti si dokážete nastavit funkci houpání přesně podle svých potřeb.

 

K příjemnému sezení může dopomoci i podložení nohou ergonomickou podložkou či opěrkou na nohy. Podporuje tvz. aktivní sezení – stimuluje proudění krve a napomáhá ke zdravějšímu držení těla, nohy nejsou neustále v jedné strnulé poloze.

Ať už sedíte na čemkoli, rovná záda a vzpřímený krk je základ zdravého sezení. Pokud však cítíte, že vás záda, krční obratle či hlava pobolívá a nesedí se vám komfortně, zkuste změnit polohu.

Šedá kancelárska stolička

Toto šedé kancelářské křeslo na kolečkách v sobě spojuje pohodlí i moderní design. Potahová látka je prodyšná a v imitaci lnu.

 

2. Změna polohy

Dlouhé sezení je pro naše tělo opravdu namáhavé a vyčerpávající. Můžete mu pomoci střídáním sedacích poloh, změnou typu sezení či pohybem. Jak na to?

  • Fitlopta – nestojí mnoho a je to opravdu dobrá investice do vašeho zdraví. Zvolte správnou velikost a odzkoušejte vhodný stupeň nafoukání míče – při sezení by měly svírat vaše nohy s podložkou pravý úhel. Neseďte na ní stále, střídejte sezení na kancelářské židli se sezením na míči. Můžete se při práci jemně pohupovat, nezapomeňte však na rovná záda.
  • Lehátko - je skvělým doplňkem ke kancelářské židli a míči, samozřejmě, pokud vám to vaše pracovní prostory umožní. Cílem je dostat páteř do jiné polohy než při klasickém sezení, odlehčit obratlům, zádovým svalům i krční páteři. V poloze „polosedu" dokážete efektivně pracovat na tabletu či notebooku. Lehátko tak může sloužit jako pomocník, když budete potřebovat pracovat, ale sezení na kancelářské židli už bude pro vás příliš dlouhé a nepohodlné.

Lehátko umíte využít také k relaxaci a uvolnění mysli i těla, nejen k práci. Máte-li tuto možnost, lehněte si na 5 minut a zkuste úplně vypnout hlavu. Tento krátký restart vám pomůže znovu přistoupit k pracovním povinnostem s čistou myslí.

 

---> NÁŠ TIP: Relaxační lehátko London se stabilníma nohama, vysokým zatížením až do 180 kg a odolným čalouněním.

Relaxačné lehátko

Odlehčit páteř můžete také změnou polohy – na lehátku můžete v polosedě pracovat, ale i relaxovat.

 

  • 3 minutky pro své tělo – dopřejte si každou hodinu alespoň chvíli pro svůj pohyb, stačí 3 minuty, i takto krátký čas dokáže našemu tělu při sedavém zaměstnání ulevit. Dejte si intenzivní výběh po schodech, procházku na kávu či toaletu, protažení krčních svalů či strečink. Střídejte je podle chutě a aktuálních potřeb, jakýkoli pohyb během práce je přínosný. Prevence je v tomto případě na místě, rozcvičovat totiž ztuhlé svaly a bolavá záda po celodenním sezení bez přestávky je mnohem těžší oříšek.

 Home office môžete využiť aj na častejšie striedanie pracovných polôh či cvičenie, fantázii sa medze nekladú.

Home office můžete využít i pro častější střídání pracovních poloh či cvičení, fantazii se meze nekladou. (Zdroj: Pexels)

 

Novodobé firmy vědí, že spokojení zaměstnanci = produktivní zaměstnanci. O své pracovníky proto pečují a dopřejí jim benefity, jakými jsou např. čerstvé ovoce a kvalitní káva na pracovišti, možnost jít během pracovní doby na přestávku ven na slunce a čerstvý vzduch či možnost zacvičit si na rotopedu/stepperu, natáhnout si páteř na žebřinách /hrazdě nebe zahrát si ping pong či stolní fotbal.

Potrebu pracovníkov cítiť sa na pracovisku dobre si uvedomuje čoraz viac firiem, ktoré sa snažia vytvoriť nápadité kancelárie plné farieb, oddychových či hracích zón.

Potrebu pracovníkov cítiť sa na pracovisku dobre si uvedomuje čoraz viac firiem, ktoré sa snažia vytvoriť nápadité kancelárie plné farieb, oddychových či hracích zón. (Zdroj: Pixabay)

 

Častým se stává i využití nastavitelného pracovního stolu, který umožňuje práci ve stoje – zaměstnanec si může zvolit sezení nebo stání při práci podle aktuálních preferencí. Inspirujte se a během práce o sebe pečujte. Nemusíte tedy rovnou kupovat ping-pongový stůl, dopřejte si však pohyb a změnu poloh v jakékoli formě. Spokojenější tělo je dobrým základem pro příjemnější a produktivnější práci a jasnější mysl.

Výškovo nastaviteľný stôl

Výškově nastavitelný stůl dokáže být v kanceláři i doma obrovským pomocníkem - když chcete sedět, sedíte, když se potřebujete postavit, jednoduše stůl nastavíte na požadovanou výšku. K dispozici ve velikosti 160 × 75 × 73–118 cm (na obrázku) nebo 110 × 60 × 73–118 cm, obě velikosti také i v černé barvě.

 

3. Vizuální komfort

Při práci se často řeší zdravé sezení a potřeba pohybu, mnohdy se však zapomíná na zrakovou pohodu. Co je zraková pohoda a zdravé světelné klima? Je to stav, kdy máme ve své kanceláři adekvátní osvětlení, které neoslňuje, poskytuje vhodnou intenzitu a teplotu světla a nezkresluje barvy (má vysoký index podání barev). Osvětlení neruší, je příjemné a nedochází k tzn. efektu vícenásobných stínů (nekvalitní optika svítidla může vytvářet vícenásobné překrývající se stíny, které se snaží lidský mozek neustále zaostřovat – působí to negativně na zrak i psychiku).

→ Zajímavost: Stále více firem využívá tzn. dynamické osvětlení, které dokáže simulovat přirozené denní světlo. Během dne mění svoji intenzitu i barevnou teplotu, čímž podporuje přirozený biorytmus a produkci těch správných hormonů, dodává energii, zlepšuje produktivitu, koncentraci a náladu pracovníků.

Sila osvetlenia je obrovská

Síla osvětlení je obrovská - dokáže stimulovat, dodávat energii, zvyšovat výkon, ale i napomáhat při sezónních depresích. Bohužel nekvalitní osvětlení dokáže přesný opak. (Zdroj: Pixabay)

 

V dnešní době se stále více mluví o vlivu modrého světla na výkonnost pracovníků, o vhodném objemu modrého světla získaného během dne, ale io tom, ve kterých denních hodinách je modré světlo užitečné a kdy naopak není. Modré světlo samo o sobě nemusí být nijak škodlivé, je to složka přirozeného denního světla. Je užitečné především v ranních hodinách, pomáhá nám „nastartovat se" a být produktivnější.

Problém nastává, přijímáme-li hodně modrého světla večer – tělo si nevytváří spánkový hormon a biologické hodiny se mohou zpozdit. Pokud potřebujete pracovat i ve večerních hodinách, sáhněte po teplém žlutém světle, nastavte si obrazovku na tvz. noční režim (s redukcí vyzařování modrého světla), případně využijte brýle proti modrému světlu.

Najlepším „osvetlením“ je prirodzené svetlo, ktoré preniká cez okná.

Nejlepším „osvětlením" je přirozené světlo, které proniká skrz okna. (Zdroj: Pixabay)

 

Ani nejlepší brýle světa vám ovšem nenahradí přestávku od koukání do obrazovky. Dovolte čas od času svým očim odpočinout si. Lehněte si na lehátko či gauč a nechte své oči zavřené. Máte-li v práci balkon nebo možnost jít na chvíli na vzduch, využijte toho. Vašim očim se uleví a vyhnete se tak pálení a řezání očí způsobeným neustálým díváním do monitoru.

Pri dlhom pozeraní do obrazovky sa zvyšuje odparovanie slzného filmu, čo spôsobuje suchosť očí. Preto si dožičte pravidelné prestávky a v prípade potreby používajte umelé slzy.

Při dlouhém sledování do obrazovky se zvyšuje odpařování slzného filmu, což způsobuje suchost očí. Proto si dopřejte pravidelné přestávky a v případě potřeby používejte umělé slzy. (Zdroj: Pixabay)

 

4. Organizace pracovního prostoru

Často nás v přemýšlení může brzdit nepořádek a příliš mnoho věcí na pracovním stole. Vyhraďte si „očistnou hodinku", vybavte se hadříkem a čistícím prostředkem, přisuňte smetný koš a udělejte velký úklid – vše nepotřebné pryč, zůstanou jen opravdu důležité a pravidelně používané věci.

Kanceláriu si zorganizujte tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a pohodlne sa vám v nej pracovalo.

Kanceláři si zorganizujte tak, abyste se v ní cítili příjemně a pohodlně se vám v ní pracovalo. (Zdroj: Pixabay)

 

Využijte naplno zásuvky pracovního stolu, kde si jednotlivé pomůcky a dokumenty pěkně pokladete. Dokupte kancelářské organizéry, stojan pod monitor se zásuvkou či box na kabely – stanou se vašimi věrnými pomocníky při udržování pořádku na pracovním stole. Knihovna či regál vám mohou pomoci zorganizovat si okolí svého pracovního stolu. Uvidíte sami, s jakou chutí se najednou vrhnete na všechny své pracovní povinnosti!

Police do kancelárie

1. Knihovna Strom, bílá (k dispozici také v dekoru dřeva)

2. Knihovna Cik-cak, hnědá (k dispozici také v bílé barvě)

3. 6-patrová police na knihy, rustikální hnědá

4. Možnosti spojování 6-patrové police na knihy

 

Nezapomínejte také na cennosti (citlivé dokumenty, cenné papíry, hotovost...). Ty patří určitě do trezoru, aby byly dokonale chráněny. S ohledem na požadovanou míru zabezpečení vašich cenností můžete využít volně stojící trezor, který máte neustále po ruce, nebo nábytkový trezor schovaný ve skříňce.

→ Chcete vědět, jak si vybrat trezor? Přečtěte si náš článek!

 

 

Trezor do kancelárie

Elektrický nábytkový trezor Security stříbrný o rozměrech 35×40×40 cm má ocelová 4 mm dvířka, 2 ocelové čepy a elektrický zámek, který naprogramujete jednoduše pomocí vašeho vlastního kódu.

 

5. Čerstvý vzduch, čerstvé jídlo a čerstvé květiny

Na celkovou pohodu působí i základní faktory jako vhodná teplota v místnosti – přílišné teplo unavuje a uspává, příliš velký chlad zase způsobuje nesoustředěnost. Nezapomínejte na důkladný pitný režim, jehož základ by měla tvořit čistá voda. Ochuťte si ji citrónem, pomerančovou šťávou či mátou, osvěží vás a podpoří chuť do práce.

Ranný voňavý čaj či káva vedia taktiež vytvoriť príjemnú pozitívnu atmosféru a podporiť mozgovú aktivitu. Pre mnohých sa stali doobedňajším povzbudzujúcim rituálom.

Ranní voňavý čaj či káva umí také vytvořit příjemnou pozitivní atmosféru a podpořit mozkovou aktivitu. Pro mnohé se staly dopoledním povzbuzujícím rituálem. (Zdroj: Pixabay)

 

Někdy stačí ke zpříjemnění práce i málo – vyvětrat a vpustit do kanceláře čerstvý vánek, který osvěží mysl. Pustit hudbu a naladit se díky ní na tu správnou pohodovou vlnu. Nebo sáhnout po ovoci či oříšcích, které doplní tělu vitamíny a energii.

Jedlo je neoddeliteľnou súčasťou pracovného dňa. Pripravte si na desiatu misku ovocia s orieškami, potešte svoje oči i chuťové poháriky a doplňte energiu.

Jídlo je nedílnou součástí pracovního dne. Připravte si na svačinu misku ovoce s oříšky, potěšte své oči i chuťové pohárky a doplňte energii. (Zdroj: Pixabay)

 

Jindy stačí prostor vhodně „dovybavit" příjemnými maličkostmi, které umí potěšit – živé květiny, fotky, obrázky, vonné oleje, nástěnka či psací tabule, veselé barevné papírky... Barevnost pracovního místa a jeho okolí také významně ovlivňuje psychiku – pohrajte si s jí tak, aby vám ve vašem prostoru bylo dobře, barvy vám dodávaly energii a těšily vás.

Živé kvety dokážu navodiť v kancelárii útulnú atmosféru, zelená pôsobí na naše oči upokojujúco.

Živé květiny dokážou navodit v kanceláři útulnou atmosféru, zelená působí na naše oči uklidňujícím dojmem. (Zdroj: Pixabay)

 

Každý z nás má své vlastní drobnosti, které mu dokážou navodit dobrou náladu a zpříjemnit práci v kanceláři. Ať už je to cokoli, nebojte se zkoušet a neustále si váš koutek vylepšovat. Právě díky němu se vám bude snáze pracovat, neboť v pozitivním prostředí přicházejí i lepší výsledky.

 

Předvolby soukromí

Cookies používáme ke zlepšení vaší návštěvy této webové stránky, analýzu její výkonnosti a shromažďování údajů o jejím používání. Za tímto účelem můžeme použít nástroje a služby třetích stran a shromážděné údaje se mohou přenést k partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny cookies" vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení