Které druhy dřeva jsou oblíbené u zahradního nábytku?
7.1.2018 10:11.17 3432
Pro výrobu zahradního nábytku používají dnes výrobci různé druhy dřeva. Kromě vzhledu se jednotlivé druhy liší i v odolnosti vůči povětrnostním podmínkám, životností a náročností na ošetřování. Zatímco v minulosti se vyráběl zahradní nábytek často ze dřeva jehličnatých stromů nebo bukového, dnes sahají výrobci převážně po tvrdém tropickém a subtropickém dřevě.
Přednosti tohoto druhu dřeva jsou jasné. Dřevo z jehličnatých stromů i bukové nedokáže bez intaktní ochrany odolávat zdejším povětrnostním podmínkám.
Potřebuje větší péči a má menší životnost. Tropické a subtropické tvrdé dřevo se naopak již od přírody vyznačuje svou pevností.
Odolává i bez ošetřování zdejšímu podnebí, plísni a škůdcům. Má proto i delší životnost a je méně náročné na ošetřování.
Představujeme vám nejoblíbenější druhy dřeva na zahradní nábytek:
Teakové dřevo
Zahradní nábytek z teakového dřeva je považován za absolutní špičku. Tropické tvrdé dřevo pochází z Asie a také v Indii a v Barmě patří k nejstarším a nejcennějším druhem dřeva. Nažloutlé jádrové dřevo časem lehce ztmavne. Má výraznou strukturu s jemnými tmavohnědými pruhy. Kromě toho toto dřevo s dlouhou životností odolává stejně povětrnostním vlivům, jakož i plísním, hmyzu a chemikáliím. Proto se ideálně hodí na zahradní nábytek.
Akátové dřevo
U dřeva, které se zde téměř výhradně označuje jako akátové, se ve skutečnosti jedná o trnovník (Robinia). S výjimkou relativně podobné stavby listů tyto dva druhy dřeva však mají jen málo společného. Robinia pochází původně z jihovýchodních států USA a patří k tvrdým druhům dřeva. Pro své vynikající vlastnosti se dřevo hodí do exteriéru a těší se stále větší popularitě. Akátové dřevo neošetřené má světlehnědou barvu. Naolejované má oříškové zbarvení. Kromě toho je akátové dřevo uznávané pro jeho vysokou pevnost a především odolnost vůči vnějším vlivům. Bez ohledu na to, zda prší, je bouřka, sníh nebo jsou minusové teploty - dřevo středoevropskému počasí bez problémů odolává. Ani hmyz, plíseň či červíci mu neublíží. I u nás najdete zahradní lehátka právě z akátového dřeva.
Bangkirai
U dřeva bangkirai se jedná o tropické dřevo s tmavě-načervenalým barevným odstínem. Dřevo pochází z Asie a v 90. letech dobylo i evropský trh. Vyjímá se mimořádnou odolností vůči škůdcům ze zvířecí i rostlinné říše. Ani zpuchření nehrozí. Avšak toto tvrdé a těžké dřevo má tendenci k jemným puklinám na čelních místech, která však nemají žádný vliv na stabilitu nebo tvrdost.
Mahagon
Červeno-hnědé až světlehnědé dřevo z Jižní Ameriky je považováno pro jeho dekorativní vzhled za mimořádně elegantní tropické dřevo. Má dlouhou životnost, je mimořádně odolné vůči vlivům počasí a vůči plísni a hmyzu. Kromě toho dřevo se nesmršťuje. Je tedy ideální pro výrobu zahradního nábytku.
Eukalyptus
Strom pocházející z Austrálie je se svými zhruba 600 druhy velmi bohatý na různé typy. Proto nepřekvapuje, pokud se jednotlivé druhy od sebe liší barvou i vlastnostmi. Barevné spektrum sahá od jemných až po tmavé hnědé tóny. Právě kvůli své dlouhé trvanlivosti a tvrdosti se eukalyptus ideálně hodí do exteriéru. I nízký sklon k tvorbě puklin předurčuje toto dřevo na výrobu zahradního nábytku.
Dubové dřevo
Tuzemské tvrdé dřevo je známé pro výraznou a rovnoměrnou kresbu. Společně s béžovým až medově žlutým barevným tónem dodává nábytku rustikální šarm. Dokonce i v přírodní podobě dub vykazuje dobrou pevnost. Je odolné vůči povětrnostním vlivům a má dlouhou životnost. Dubové dřevo však obsahuje tanin, což způsobuje rezivění kovových prvků jako jsou hřebíky nebo šrouby.
Smrkové dřevo
U smrkového dřeva se jedná o dřevo bez suků, extrémně smolnaté měkké dřevo se žlutobílé až načervenale-bílou barvou. Toto dřevo se vyskytuje především ve střední a jižní Evropě i v Severní Americe. Neošetřené se toto cenné a elastické dřevo z jehličnatého stromu do exteriéru nehodí. Smrkové dřevo není odolné vůči povětrnostním vlivům a napadnutelné plísní a hmyzem. Proto jeho využití na zahradní nábytek je možné pouze tehdy, pokud jej pravidelně ošetřujete ochrannými prostředky na dřevo. Jinak rychle zpráchniví.
Bukové dřevo
V Evropě patří bukové dřevo k nejdůležitějším druhům dřeva z jehličnatých stromů. Jeho velké zásoby se nacházejí také v Severní Americe. Světlo-nažloutlé a růžovo-hnědé dřevo jen trochu ztmavne. Buk má nádhernou strukturu s širokými paprsky, které se při diagonálním řezu rozvinou do tvarů jazyka. V přírodním stavu je intenzivně pracující bukové dřevo odolné vůči povětrnostním vlivům pouze za určitých podmínek. To znamená, že zahradní nábytek z bukového dřeva třeba opracovávat ochrannými prostředky na dřevo. Kromě toho se doporučuje chránit nábytek před vnějšími vlivy jako špína nebo vlhkost. Poškození ochranné vrstvy třeba neprodleně revidovat, jinak do dřeva pronikne voda. To značně zkracuje jeho životnost. Kromě toho se dřevo rychle smršťuje. Má tendenci šúveriť se, tak se rychle vytvářejí trhliny.
Borovicové dřevo
Dřevo z jehličnatého stromu se s oblibou používá pro jeho nižší cenu na výrobu levnějšího zahradního nábytku. Má světlou, nažloutlou až načervenalou barvu, která časem značně ztmavne. V neošetřeném stavu se jeho použití venku moc nedoporučuje. Borovicové dřevo není velmi odolné vůči počasí a nabírá hodně vláhy, čímž má tendenci práchnivět. Proto zahradní nábytek z borovicového dřeva potřebuje značnou péči. Je třeba ho pravidelně natírat vhodným ochranným prostředkem na dřevo. Mimo využívání se doporučuje jeho uskladnění na suchém místě nebo jej přikrýt.
Modřín
Modřín roste především v severních alpských lokalitách, v Severní Americe a v Asii. Pryskyřičné měkké dřevo má načervenale-hnědou barvu, která časem značně ztmavne. Pro vysoký obsah pryskyřice nemá dřevo tendenci k zpráchnivění. Zároveň je dřevo z červeného smrku značně hustší, tvrdší a tužší než borovicové dřevo. Vyznačuje se značnou pevností, udržuje svůj tvar a jen minimálně se deformuje. Kromě toho modřínové dřevo dobře odolává povětrnostním vlivům, vláze nebo plísni. Je tedy ideální pro výrobu zahradního nábytku.
Douglasie
Druh dřeva z jehličnatého stromu - známý také pod názvem oregon pine a douglas - jedle, pochází původně ze Severní Ameriky a je už dost rozšířený i v Evropě. Je považováno za obzvláště pevné jehličnaté dřevo a vyznačuje se dekorativní pruhovanou texturou. Žlutavě hnědé až načervenale-žluté jádrové dřevo rychle na světle tmavne na hnědočervené barevné tóny. Neošetřené dřevo Douglasie je mírně trvanlivé a odolné vůči počasí. Ve spojení s vhodným ošetřením odolává však i trvale zdejším povětrnostním vlivům, plísni a hmyzu. Tím nabízí dobré předpoklady pro použití venku.