Podzim v zahradě – 5 věcí, na které nezapomenout

3.10.2023 14:45.00 806

Po horkých letních dnech plných slunce, grilovaček a dovolených se k nám pomalu blíží podzim. Klidnější dny, chladnější rána a barevné listy stromů přicházejí ruku v ruce s důležitými podzimními pracemi v zahradě. Sklizeň sladké a šťavnaté letní úrody střídá sázení pozdějších druhů zeleninky. Tipy, na jaké práce nezapomenout, jakou zvolit péči o podzimní zahradu zvolit a jaké možnosti vysazování nám toto období přináší vám přinášíme v tomto článku!

Podzim v zahradě – 5 věcí, na které nezapomenout

5 věcí, které na podzim v zahradě nezapomenout

 

1. Nasaďte podzimní druhy plodin a připravte půdu na zimu

I když by se mohlo zdát, že sezóna sázení už skončila, podzim přináší možnosti sázení pozdější zeleniny, kterou sesbíráte ještě před příchodem prvních mrazů, nebo přečká zimu a na jaře vás potěší v plné kráse. Blížící se chladné počasí vyžaduje důkladnější péči o půdu. Třeba sesbírat a uskladnit úrodu, nevyužité zbytky ze zahrady dát na kompost, porýlovat a provzdušnit tak půdu.

 

Jaké plodiny vysadit na podzim?

  • Salát – některé druhy zeleniny včetně hlávkového salátu zvládají i tzv. ozimné pěstování (např. odrůda Humil) v pařeništi či fóliovníku. Vysadíte je na podzim, během zimy přeruší své vegetační období a na jaře vás potěší krásnými čerstvými zelenými listy.
  • Špenát a mangold – mrazuvzdorné odrůdy špenátu (např. Matador) či jemu podobný mangold dokáží vyrašit první lístky hned na jaře.
  • Česnek – snad nejčastěji vysázená podzimní plodina. Česnek zasazený na podzim vám přinese úrodu plnou zdraví v červnu.
  • Cibule, mrkev a petržel – na jejich úrodu se můžete těšit již během brzkých jarních měsíců.
  • Bob – luštěnina doslova nabitá vitamíny, která zvládá teploty i -4 °C.
  • Čekanka, rukola, polní salát, ředkvičky – díky krátké době vegetace se také hodí pro podzimní výsev.

 

NÁŠ TIP: Po vytrhání zbytků rostlin a plevele nezapomeňte půdě zajistit přísun živin prostřednictvím kompostu. Není třeba to s ním přehánět – kompost by neměl přesáhnout cca 5 cm na výšku. Přes zimu půda s kompostem pořádně promrzne, zbaví se tak škůdců a zároveň se půda zregeneruje a nečerpá síly na další rok, aby byla na jaře nachystána na první sázení.

 

Ke kompostování použijte kvalitní kompostér z odolného materiálu, s vysokým vývinem vnitřního tepla a snadným obsluhováním. Kompostér by měl mít množství větracích otvorů pro zajištění dobrého provzdušnění kompostu.

 

 12

 

Kompostéry Jurhan odolné vůči povětrnostním vlivům vám zajistí tvorbu kvalitního humusu pro další využití.

 

2. Připravte si pestrobarevný podzim ve své zahradě

Pestrobarevná zahrada nás může těšit i na podzim. Ke krásným červeným a žlutým odstínům stromů a keřů mohou naši zahradu rozzářit také květiny v okrasných záhonech, květináčích či skalkách, které doplní okouzlující atmosféru tohoto jedinečného období. Například takové dálie (georgíny) jsou výrazné, barevné květiny, které stačí občas ostříhat a budou nás svou krásou těšit celý podzim.

 

NÁŠ TIP: Pokud je vaše zahrada plná zeleně, pořiďte si zahradní tašky na sběr spadaných listů, větviček, květin, plevele či spadaných plodů. Dbejte však na to, aby byly tašky do zahrady ze stabilních a odolných materiálů a měly pevné rukojeti.

 

 11

 

Zahradní tašky Jurhan jsou z pevné vodoodpudivé tkaniny, mají vysokou nosnost a lze je úsporně poskládat. Mají rukojeti pro přenos i vysypávání materiálu vyrobené z trvanlivých materiálů.

 

 

Věděli jste, že...

na podzim je zároveň vhodné vysadit dvouletky a trvalky, kdy je díky vhodné teplotě půdy, jejímu přerývání a provzdušnění ideální období na to připravit si základ rozkvetlé jarní zahrady. Díky mírné teplotě, podzimním dešťům ale stále mírnému slunci se rostlinky jednoduše zakoření. Pro podzimní výsadbu jsou vhodné i cibuloviny – sněženky, šafrány, narcisy, hyacinty a tulipány.

Když začnou teploty klesat a blížit se k nule, odstřihněte stonky trvalek (čím více, tím lépe) a provzdušněte jim půdu. Nezapomeňte také na méně otužilé rostlinky (např. pelargonie, dálí či begonie), které potřebují přestěhovat dovnitř ještě před prvními mrazy.

 

3. Připravte na zimu stromy a keře, přesazujte i vysazujte

Vysazeným stromečkem dopřejte podzimní sestřih:

1. Seřízněte nemocné, suché a škůdci napadené větve.
2. Zbavte se také nevhodně rostoucích mladých výhonků, které rostou z kmene nebo do koruny.
3. Prostříhejte větve tak, aby měl strom dostatek světla a byl dostatečně odlehčen. Větve, které příliš trčí, kříží se přes sebe nebo nedopřejí prostor pro růst plodů je třeba odstřihnout. Díky vaší péči zůstanou váš stromy zdravé a silné po dobu dalších sezón.

 

 1

 

Teleskopické nůžky a pilka v jednom vám budou skvělým pomocníkem při stříhání vašich stromů. Díky nim dosáhnete až do výšky 4 m a přestřihnete větve o průměru až 2 cm.

 

Pokud byste některým dřevinám rádi změnili umístění, na podzim je to možné. Dbejte však na to, aby nové místo bylo pro keře či stromy vhodné a dřevinám se tak v novém domově dařilo.

 

Zahradu můžete na podzim doplnit i o nové přírůstky:

  • Stromy: Pri výsadbe im poskytnite pevnú oporu vo forme drevených kolov, jamu na výsadbu urobte dostatočne hlbokú. Platí pravidlo, že strom vysádzajte radšej hlbšie ako plytšie. Celú jeseň strom výdatne zavlažujte, vďaka čomu bude schopný prezimovať a hneď na jar opäť rásť.
  • Vždyzelené dreviny a opadavé kry: Bršlen, cezmína či vavrínovec patria k veľmi obľúbeným vždyzeleným drevinám, ktoré spestria záhradu aj počas zimy. Kry ako orgován, tamariška či zlatovka vám budú robiť radosť svojimi krásnymi a voňavými kvetmi hneď z jari.  

 

Nezapomeňte si na těžké věci. stromky, substrát, kameny či hnojivo vzít kolečko. Pomůžete tím své páteři a ušetříte si čas i energii. Při výběru vhodného kolečka dívejte především na tvar a objem nakládací vany, kvalitu a druh kola (do terénu vs s hladkým dezénem) a odolnost použitých materiálů.

 

 1

 

Kolečko s pozinkovanou 80 l vaničkou má kompaktní rozměry a nízkou hmotnost – díky tomu se vám s ním bude snadno zacházet.

 

 1

 

Odolné plastové kolečko s terénní pneumatikou je vhodné i do blátivého a hůře zvládnutelného terénu. Má robustní nakládací vanu a jeho nosnost je až 150 kg.

 

4. Vyživte a provzdušněte váš zelený koberec

I váš trávník potřebuje péči a právě konec září a začátek října je na to ideální čas. Dopřejte vašemu zelenému koberci provzdušnění a zásobte jej výživnými látkami. Trávník se díky tomu zregeneruje a opět nabere sílu.

Výživu dodáte svému zelenému koberci jednoduše pomocí válce na trávník. Díky němu zajistíte všem trávníkovým plochám ve své zahradě rovnoměrné a efektivní hnojení.

 

 1

 

 

Multifunkční válec na osivo, písek i hnojivo je skvělý pomocník, který dokáže značně usnadnit práci na zahradě. Má jednoduchou obsluhu a ergonomické, pevné vypracování.

 

Pokud se nový trávník teprve chystáte zakládat, podzim je vhodným obdobím – slunce už není tak ostré jako v létě, deště jsou vydatnější a stále ještě relativně teplé. To vše vytváří ideální podmínky pro to, aby se vám trávník krásně ujal. Máte na výběr ze dvou možností – buď si trávník vypěstujete ze semen nebo využijete trávníkové koberce. V obou případech však plochu vydatně zalévejte.

 

5. Čas vložený do pořádku a údržby se vám vrátí

I když čištění, ošetřování či oprava nářadí nepatří mezi oblíbené činnosti, váš čas a péče, kterou do toho vložíte, se vám vrátí v podobě uklizené zahrady a nářadí nachystaného na další rok. Vyplatí se udělat tyto činnosti pořádně, děláte to pro sebe a svoji zahradu.

 

NÁŠ TIP: Čím více nadbytečného či nefunkčního nářadí, nástrojů, květináčů a dalších nepotřebných věcí vytřídíte na podzim, tím méně starostí budete mít na jaře. Úložné prostory nebudete mít přeplněné a práce v zahradě vám přinesou větší radost. Podzimní čas je ideální pro přetřídění věcí a udělání si pořádku, tak směle do toho!

 

Pro přehledné uložení nářadí a dalších zahradnických potřeb vám skvěle poslouží zahradní domek. Máte-li na něj ve své zahradě místo, určitě si jej namontujte - bude vaším obrovským pomocníkem.

 1

 

Zahradní domek je užitečný úložný prostor pro řadu zahradnických věcí, který poskytuje ochranu před deštěm, přímým sluncem či sněhem.

 

A nakonec, nikdo přece neřekl, že si tyto úklidové a údržbové činnosti nemůžete i užít. Pusťte si k tomu svou oblíbenou hudbu, připravte si pohoštění a hýčkejte při práci nejen zahradu a zahradní nářadí, ale i sebe. Pozvěte kamarády na brigádu a večerní posezení u vína a dobrého jídla nebo seberte své děti/vnoučata a udělejte si z jednotlivých aktivit zábavnou hru. Fantazii se meze nekladou :)

Diskuse

(0 komentářů)

Předvolby soukromí

Cookies používáme ke zlepšení vaší návštěvy této webové stránky, analýzu její výkonnosti a shromažďování údajů o jejím používání. Za tímto účelem můžeme použít nástroje a služby třetích stran a shromážděné údaje se mohou přenést k partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny cookies" vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení