Stylově ve venkovském stylu
12.10.2021 12:15.00 409
Venkovský styl bydlení má řadu podob, odráží způsob života běžných lidí v minulosti. Interiér vašeho bytu či domu si můžete zařídit ve stylu anglického venkova, francouzského Provensálska, skandinávského minimalismu a čistoty, českého bydlení kdysi, Středomoří či mnoha jiných. Venkovské styly mají však jednoho společného jmenovatele – nábytek společně s doplňky jsou funkční, nejen hezké.

Obr. 1: Venkovský styl nepatří jen na chaty a do starších domů, jak by se na první pohled mohlo zdát. Velké oblibě se těší i v nových moderních domácnostech. (Zdroj: Pixabay)
Funkčnost je na prvním místě
Při zařizování interiéru se dbá na to, aby všechny kousky nábytku splňovaly hlavně funkční stránku. Rozmístění jednotlivých kousků musí být promyšlené, každá věc má své místo, funkci, přináší užitek a je prakticky využitelná.
Následuje útulnost, jednoduchost a mnoho dřeva
Dřevo jako materiál minulosti má při venkovském stylu opravdu velké zastoupení. Atmosféru venkova umí vykouzlit především dřevěný nábytek, který působí útulně a "staře" - díky patině, různým vzorem, tvaru či celkovému vzhledu. Jednoduchost bývá často doplněna (v malé míře) i vzory a ornamenty, které dokážou ozvláštnit interiér a dodat mu nádech elegance.
Obr. 2: Útulnost a příjemná domácká atmosféra patří mezi základní vlastností venkovského stylu. (Zdroj: Unsplash)
Elegance oděná do bílé
Prvenství ze všech venkovských stylů používaných u nás v Česku patří nepochybně dvojici skandinávský a provensálsky styl. Je pro ně charakteristické využití bílé barvy ve velké míře. Její použití je zřejmé – bílá je barva jednoduchosti, čistoty a elegance. Prostor se tak stává vzdušný, zdá se být prostornější a působí čistě. I proto se staly tyto dva venkovské styly v našich končinách opravdu velmi oblíbené.
Obr. 3: V místnosti dominuje bílá barva, která opticky zvětšuje prostor. (Zdroj: Unsplash)
Skandinávský a provensálsky styl jsou favorité
Skandinávský styl pracuje s minimalistickými tvary, tlumenými barevnosti a nedá se mu upřít cit pro detail. Využívá ve velkém přírodní barvy i materiály (dřevo, kůže, len, keramika ...). Nábytek je funkční a praktický. Prostor zařízený v tomto stylu působí velmi čistě, příjemně a harmonicky.
Obr. 4: Nadčasovost ze severu přináší kombinaci jednoduchosti a vzorů. Ve velké míře se využívají i rostliny – místnost díky nim působí příjemně a útulně. (Zdroj: Unsplash)
Provensálsky styl je pestřejší – je barevnější, má rád tlumenou fialovou, bílou i béžovou, nábytek má mnohdy ozdobné prvky, využívá se více doplňků a dekorací. To vše ve znamení francouzské romantiky a jemnosti.
Obr. 5: Nechte se unášet krásou francouzského venkova. Krajky a florální motivy přinášejí do interiéru jemnost a romantiku. (Zdroj: Pixabay)
5 tipů, jak na venkovský styl u vás doma
1. Najděte si "ten svůj" styl, zkoušejte
Váš byt či dům nemusí vypadat jako z katalogu. Prostor, ve kterém žijete, odráží vaši osobnost a charakter vaší rodiny. Nechte svůj podpis i v interiéru – obklopte se tím, co vám přináší radost, nebojte se hrát s barvami a materiály. Pokud máte rádi eleganci, přidejte více elegance, pokud jednoduchost, strohé tvary a teplé barvy, jděte touto cestou.
Obr. 6: Každý domov může mít svůj soliter – speciální kousek, který upoutá pozornost, dodá interiéru originalitu a bude vám dělat radost, neboť je odrazem vás. (Zdroj: Unsplash)
2. Moderní kombinujte se staršími kousky
V dnešní době je velmi oblíbené kombinovat starší kousky s novými, moderními. Inspirujte se, internet je studnice nápadů. Jak jsme již psali výše, nemusíte samozřejmě zůstávat jen v jednom stylu – strohý skandinávský styl můžete oživit větší barevností, provensálsky styl doplníte jednoduchým skandinávkym nábytkem, je to jen na vás.
Obr. 7: V dnešní době se často jednotlivé styly kombinují, experimentuje se s materiály a vzory, používají se nové i starší kousky zároveň. (Zdroj: Unsplash)
3. Vystavujte i schovávejte
Některé věci si zaslouží být dennodenně na očích, jiné mohou klidně zůstat ve skříňkách, komodách či truhlách. Udělejte si strategii a vymyslete každé věci své místo – prostor se vám bude lépe uklízet. Když je v prostoru příliš mnoho zbytečností, může na nás působit rušivě a přeplněně.
Pokud chcete svůj prostor "vyčistit", zkuste např. zredukovat množství věcí, které jsou na očích. Vystavené nechte věci, které vám zpříjemňují den, zlepšují náladu. I zde však platí (dokonce i při provensálskem stylu, který má rád více doplňků), že vše s mírou. Když trochu uberete, bude se vám v prostoru lépe dýchat a jednodušší ho udržíte v čistotě.
Obr. 8: Jistou dávku jednoduchosti a minimalismu ocení každý interiér. (Zdroj: Unsplash)
Například obývák je plná různých věcí, které chceme mít po ruce (časopisy, pera, knížky, křížovky, svíčky, krém na ruce ...). Neznamená to však, že musí být na stole, pod stolkem nebo rozloženy po celé pokoji a na očích. Sesbírejte je z celé místnosti (budete překvapeni, kolik jich je) a udělejte jim své místo - např. v truhlici, menší komodě či v zásuvce stolu.
Obr. 9: Truhla může sloužit i jako konferenční stolek s obrovským úložným prostorem – vejdete do něj všechny věci, které se stále někde povalují. (Zdroj: Unsplash)
---> NÁŠ TIP: Dřevěná truhla Jersey se sklopným víkem – zatížení až do 100 kg
Obr. 10: Truhla vašich pokladů– je oblíbeným interiérovým kouskem právě díky své funkčnosti.
Truhla je ideální kus nábytku do bytu či domu – je to 2 v 1, poslouží vám vrchní část (k sezení / odkládání) i vnitřní úložný prostor. Mnozí si ji pro její praktické využití oblíbili a využívají ji:
- v ložnici na ložní prádlo, polštáře a přikrývky (jako prádelník či peřiňák)
- v obýváku na knihy, časopisy, polštáře, deky nebo cokoliv, co má být po ruce
- v předsíni na vysoké boty, holínky, batohy, čepice, šály a další věci, které potřebujeme někde uložit při příchodu domů nebo odchodu ven
Vrchní část truhly můžete využít:
- jako prostor k sezení – jídelní lavice, lavice na obouvání v předsíni, ložnicová lavice na konci postele určená k sezení při oblékání ...
- jako odkládací prostor - např. jako stolek ke gauči na odložení nápoje
---> NÁŠ TIP: Komoda Jersey bílá ve stejném designu
Obr. 11: Komoda Jersey ve venkovském stylu – truhlici i komodu můžete umístit společně do jedné místnosti, ale i do dvou různých – prostor se tak stane nápaditě propojen.
4. Starožitnosti, bazar a bleší trh
Kde jinde najít originální kousky, které si už co to zažili a nestojí mnoho? Pokud máte rádi venkovský styl a staré věci pro vás nejsou jen "rároha", vyberte se do nejbližších bazarů a obchůdků se starožitnostmi. Možná budete sami překvapeni, kolik krásných věcí zde na vás čeká. Některé stačí oprášit, vyčistit a mohou jít hned na poličku, jiné potřebují kousek péče a kreativity – může vám však vzniknout zcela nový a unikátní kousek, který se nenajde v žádné jiné domácnosti.
Obr. 12: Starý nábytek stačí někdy přebrousit a natřít barvou, která ho rázem přemění na nový a jedinečný kousek. (Zdroj: Unsplash)
5. Přineste do svého domova nový vítr
Protřiďte staré věci a oživte svůj domov novými kousky – někdy stačí jen převléct polštáře na gauči, dokoupit rostliny v pěkných květináčích či zbavit se nepotřebností a odlehčit tak sobě i místnosti. Pokoj najednou vypadá úplně jinak, cítíte se v ní lépe a jaksi svěže. Řešení je rychlé, jednoduché, nestojí mnoho a přinese hodně muziky. Tak směle do toho!
Obr. 13: Krása spočívá v detailech – někdy netřeba mnoho. Zkuste vyměnit květináče nebo si dokupte živé rostliny, ty interiér vždy zútulní. (Zdroj: Pixabay)